Pár vojenských veteránů

Vše okolo radiostanic

Re: Pár vojenských veteránů

Příspěvekod Emwec » 14.03. 2015, 20:49

Podařilo se mi sehnat moc pěknou a vzácnou hračku po nebožce Luftwaffe - letecký přijímač E10K3. Patří do rodiny FuG X stejně jako mnohem běžnější E10K a E10aK nebo stejně vzácný E10K2. Jeho rozsah je 6 - 18 MHz a byl údajně určen pro dálkové letouny, např. Focke - Wulf FW 200 Kondor nebo Heinkel He 177. Konstrukčně je poněkud odlišný od ostatních "ékáren", snad proto že pochází od Telefunkenů a ne od Lorenze. Je ve velmi zachovalém stavu včetně laku a štítku, což je dnes spíš výjimka a funguje jak zamlada. Rok výroby je podle součástek asi 1941. Zřejmě jich bylo vyrobeno dost málo, protože území ovládané Adolfovou partou se zmenšovalo a dálkový dosah už nebyl potřeba ;) . Kdyby někdo věděl víc o tomhle přijímači budu rád když sem napíše...
Přílohy
EK-3.jpg
Emwec
 
Příspěvky: 72
Registrován: 22.10. 2011, 17:03

Re: Pár vojenských veteránů

Příspěvekod Vratislav-OK1ZAF » 14.03. 2015, 21:07

Nojo, práce s vojenskými veterány...
tak jsem našel na šrotišti RM-31. Samozřejmě s komplet vybrakovanými krystaly.
Protože přístroj byl ve stavu víceméně restaurovatelném, začal jsem ho dávat dohromady.
Samotné krystaly jsem nakonec sehnal všechny, ale co se mi sehnat nepodařilo, jsou jejich držáky. Takové ty malé plechové objímky, které pomocí dvou šroubků krystal drží v patřičném karuselu. Tady je obrázek krystalů pro RO-21, jejich objímky jsou s těmi z RM31 identické:
Obrázek
Těch držáků jsem zatím sehnal jen 9. Kdybyste někdo měl po šuplících či škatulkách tyto malé plechové výlisky (které se jen obtížně improvisují), velice by mi pomohly. Zatím mi jich chybí 21...

Mimochodem, když jsem sháněl krystaly pro RM-31, získal jsem mimo jiné i sadu krystalů pro RO21, které věnuji tomu, kdo je potřebuje a shání.

Hezký večer,
V.R.
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
 
Příspěvky: 81
Obrázky: 152
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: Pár vojenských veteránů

Příspěvekod Vratislav-OK1ZAF » 14.03. 2015, 21:21

Ahoj!

K té E10K-3; je to přijimač, který patří do "Fl. Bordfunkgeratesatz Fu.G 10 K3".
Asi by ti pomohl tento odkaz:

http://www.cdvandt.org/D-Luft-T-4005-4-FuG-10-K3.pdf

Hodně zdaru!
V.R.
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
 
Příspěvky: 81
Obrázky: 152
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: Pár vojenských veteránů

Příspěvekod Emwec » 12.10. 2016, 13:57

Zdravím,
tak po dlouhé době trochu oživím téma přidáním dvou pěkných přírůstků, jeden od Luftwaffe a druhý od Wehrmacht. První je dnes už vzácný Zielflugempfänger EZ 6 od Telefunkenů, navigační přijímač pro let na cíl zkonstruovaný jako náhrada E 10 L v soupravě FuG 10. Technické specifikace nebudu vypisovat, vše je na netu. Snad jen to že po válce sloužil u našeho letectva a bylo třeba opravit rozvrtaný čelní panel - to udělal už předchozí majitel, na mně bylo udělat slušnější lak a nové štítky. Přijímač je funkční, bohužel chybí blok motorového přepínače potřebný pro zaměřovací funkci, jako skoro u všech dochovaných kusů. Nevím proč se to vyndávalo, snad proto že to jde rychle a bez použití nářadí. Tímto chci poprosit případného majitele tohoto přepínače, pokud jej nepotřebuje zda by mi ho neprodal.
Dále jsem díky velkému štěstí získal pěchotní radiostanici Feldfunksprecher b. Podařilo se to na burze v Holicích, což je malý zázrak protože tyhle věci se už dnes na burzách nevyskytují. Sloužil taktéž u naší armády takže byl nalíčen mohutnou vrstvou khaki barvy, na bedně aplikované pravděpodobně štětkou na vápno. Čelní panel byl kupodivu provedený čistě včetně českých nápisů, zřejmě to dělal písmomalíř. Původně jsem chtěl zachovat tuto dobovou úpravu ale barva opadávala ve velkých kusech i s původní německou, tak došlo ke kompletnímu odstranění a přestříkání. Práce hrozná, naštěstí pod khaki barvou zůstaly všechny německé štítky. Ukázalo se že v bedně je i příslušenství včetně dálkového ovládání, bohužel částečně zničené vodou ve které aparát nějakou dobu strávil, zřejmě při povodních. Jinak je stanice nefunkční a dost vykuchaná, zřejmě posloužila ve Svazarmu jako zdroj součástek. Zvenku je ale komplet a jako statický exponát už dělá parádu. Nakonec zase prosba, kdyby měl někdo napájecí a NF díl, případně vrak této stanice i jiné verze tak mám zájem.
Přílohy
moje Feldfu.b 013.JPG
moje Feldfu.b 012.JPG
další EZ 6 002.JPG
Emwec
 
Příspěvky: 72
Registrován: 22.10. 2011, 17:03

Předchozí

Zpět na Radiostanice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

TOPlist