Dražím TESLA 4261A Bajkal a rumunský Diamant

Inzeráty o prodeji
Odpovědět
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím Lauru, Světlanu, Capellu a torzo 4001

Příspěvek od houmr » 24.02. 2019, 11:46

Pak je tam jedna moc pěkná Laura. Akorát po zahřátí někdy ztratí obě synchronizace, bohužel už jsem se nedostal k tomu se na to podívat osciloskopem. Ale bude to nejspíše banalita. Bedýnka i obrazovka jinak pěkná.
Tyhle Laury, Sylvie, Viktorie mne nikdy moc nebraly, tak nějak se od sebe prakticky nelišily a vzpomínám si, jak nám jednou na podnikové chatě u některé takové televize program přepnula moucha...
Laura 1.jpg
Laura 2.jpg
Laura 3.jpg
zde je odkaz:
https://aukro.cz/funkcni-cernobila-tele ... 6943483424
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím Lauru, Světlanu, Capellu a torzo 4001

Příspěvek od houmr » 24.02. 2019, 12:08

Zde je ta Světlana (sestra Andrey) je to hnědá verze s imitací dřeva. Když jsem byl malý, měl jsem šedivou. Byla od mámy mého kamaráda, s velkou rýhou přes obrazovku. Nesynchronizoval vertikální rozklad, byl tam špatný tuším KC50x nebo KC14?, už nevím.
Konkrétně tenhle kousek má úplně tragickou obrazovku, jednotku předvolby bude nutné trochu prostříkat, při poklepu na ní se někdy rozladí). Jinak bedýnka i funkčnost je perfektní.
Světlana 1.jpg
Světlana 2.jpg
Světlana 3.jpg
Odkaz:
https://aukro.cz/funkcni-cernobila-tele ... 6943483590
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím Lauru, Světlanu, Capellu a torzo 4001

Příspěvek od houmr » 24.02. 2019, 12:16

A tady je to torzo 4001. Jako celek je to podle mne neperspektivní. Navíc jak je na první pohled vidno, prošlo to (jako většina) úpravou na jinou obrazovku, takže i VN je nepůvodní. Součástí je i doosazovaný anténní předzesilovač se dvěma 6F32.
Podobných torz různých jiných TV, u kterých sice byla před desítkami let odvrácená likvidace, ale s stejně se na nich projevil podpis skladování na nevhodném místě mám ještě několik...
4001 1.jpg
4001 2.jpg
4002 3.jpg
Odkaz:

https://aukro.cz/torzo-prvni-ceskoslove ... 6943611928
mezifrekvence445
Příspěvky: 86
Registrován: 25.03. 2015, 03:05

Re: Dražím Lauru, Světlanu, Capellu a torzo 4001

Příspěvek od mezifrekvence445 » 26.02. 2019, 11:07

RÝHA NA OBRAZOVCE !!!
Když jsem byl v 80-tých letech na vojně , slyšel jsem o dvou případech imploze těchto obrazovek právě z důvodu poškození - rýhy na předním antiimplozním skle. Jak známo, na vojně se vojáci nechovali zrovna šetrně k těmto věcem, stačí aby se vrátil někdo ožralej z vycházky a letěla třeba lahev na televizi. Kromě rýhy - škrábance se nic dlouho nedělo. Je to časovaná bomba! O jedné takové události a televizoru jsem věděl. Letěl po něm popelník (to bylo na důstojnické ubytovně), na skle zůstala rýha, tv jela ještě zhruba dva roky, pak to jednou večer přišlo. Ošklivě se zranilo více lidí.
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím Lauru, Světlanu, Capellu, Blankyt, Balaton a torzo 4001

Příspěvek od houmr » 27.02. 2019, 06:18

Vzhledem k tomu, že tu Světlanu jsem tenkrát (jak jsem psal) dostal od mámy mého kamaráda, která vyklízela byt po rozvodu s alkoholikem, tak zřejmě k té rýze přišla podobným způsobem. Ale nikoho naštěstí nezranila, u mne v pokojíčku běžela ještě možná další rok a pak jsem jí ještě tenkrát prodal za 150 korun kamarádovi mého bráchy.

Nicméně aby nedošlo k mýlce, inzerovaná televize žádnou rýhu nemá, rýhu měla jen ta šedivá Světlana z mého dětsví.

Přidám fotky dalších dražených TV, vzhledem k stavu jde spíše o dárce orgánů.
Jde o Blankyt - první z pro mne typického "oravského" designu ála Dajána. Vzhledem k jeho stavu a mála času jsem ho ani částečně nerozchodil - skončil jsem hned na začátku s povyměňováním většiny odporů v napájecích větvích. Schází mu zadní stěna a reproduktor - ten můžu dát z jiné tv v modrém provedení. Bedýnka je jaká je, sice převážně leskne, ale má různé oděrky, horní díl je prohnutý, maska je popraskaná a její roh je ulomený. Utržený je taky jeden závěs šasi, ten na mě ale myslím při manipulaci někde vypadnul, takže by tu měl být.
Blankyt 1.jpg
Blankyt 2.jpg
Blankyt 4.jpg
Odkaz:
https://aukro.cz/elektronkova-televize- ... 6943665102
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím Lauru, Světlanu, Capellu, Blankyt, Balaton a torzo 4001

Příspěvek od houmr » 27.02. 2019, 06:44

A tenhle Balaton už nějaké orgány dokonce i daroval. Konkrétně filtrační elyty VN trafo a další drobnosti. Ale bedýnka (jak je u maďarů zvykem) se ještě leskne a není moc poškrábaná. Škrábance jsou trochu na ochranném plexi před obrazovkou. Tak je vypadlá ze stahovacího rámečku. Pochopitelně schází zadní kryt.

Jinak Balaton, podobně jako německý Ballett byl v Čechách jen velmi málo k vidění. Na těchto maďarech se mi líbil ten systém jemného doladění kanálu, které mělo "paměť" pro každý kanál zvlášť. Sice to mělo tehdy význam jen v pohraničí, kde byla možnost výběru programu, ale s příchodem druhého programu s kombinací společné antény už to zásadním způsobem zjednodušovalo obsluhu. Vzpomínám si na kamaráda, který bydlel naproti v bytovce ze šedeátých let, ten měl tu výhodu, že na všech těch historických televizích bez problémů přijímal díky STA pěkně hned čtyři, s příchodem dalšího vysílače na Kleti, s šířením ruského kanálu (kdo z nás si na to ještě vzpomene) i pět programů - I. i II. program a rakouské FS1 a FS2 a ten ruský už nevím jak se jmenoval, zatímco já jsem se ve starém domě musel obvykle spokojit jen s tou jedničkou...
Balaton 1.jpg
Balaton 2.jpg
Balaton 3.jpg
a odkaz:

https://aukro.cz/elektronkova-madarska- ... 6943667376
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím Lauru, Světlanu, Blankyt, Balaton, torzo 4001 a Ballett

Příspěvek od houmr » 02.03. 2019, 18:47

Další dvě co jsem vystavil. První je celkem nezajímavý Videoton Modul Star 24, obvodově podobný našemu Neptunu, poslední maďarská stolní ČBTV. Je funkční, obrazovka ale za moc nestojí a scházejí přední dvířka kryjící nastavení předvoleb. Nejspíše s ní maďarští soudruzi prorazili (nebo alespoň plánovali prorazit) na Západ, dvanáct předvoleb by v zemích RVHP mělo odpodstatnění jen těžko.
P1080169.JPG
P1080170.JPG
P1080171.JPG
Odkaz:

https://aukro.cz/funkcni-cernobila-tele ... 6943951390
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím Lauru, Světlanu, Capellu, Blankyt, Balaton a torzo 4001

Příspěvek od houmr » 02.03. 2019, 19:27

A druhá je dost neznámá, ale k nám tedy z NDR také dovážená televize Ballett. Měla již antiimplozivní obrazovku a i dnes na internetu je jen těžko k nalezení. Krom jejího, dle mého názoru bezduchého, dle jiného úhlu pohledu minimalistického designu, který ladil tak akorát k umakartovému jádru, byly její slabinou patice elektronek. Jsou řešeny podobně jako v televizorech ze Sovětského svazu, takže elektronky sice nezahřívají součástky okolo, ale lamely patic trpěly značnou nespolehlivostí.
Konkrétně tenhle kus není v nejlepším stavu. Schází zadní stěna, lak se sice leskne, ale místy je popraskán, hliníkové prvky jsou zašlé, ulomený jeden závěs šasi, schází krytka kopky vysokého napětí.
Po technické stránce - rozpadají se některé trimry, neběží oscilátor řádkového kmitočtu, nejde ani žádný zvuk. Její případné rozchození rozhodně nebude procházka růžovým sadem, ale těch dochovaných kusů přecejenom moc nebude - máte, nebo víte někdo o nějakém dochovaném sběratelském Ballettu? Nebo setkali jste se s ním třeba ještě u někoho jako provozním?
81 Ballett 1.jpg
81 Ballett 2.jpg
81 Ballet 7.jpg

Odkaz:

https://aukro.cz/elektronkova-vychodone ... 6944007350
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím Carmen a Lilii

Příspěvek od houmr » 14.03. 2019, 06:31

Z dalších dražených vybírám Carmen - první česká televize s ochranným sklem kopírujícím zakřivení obrazovky a zároveň poslední z koncepce bez plošných spojů. Bohužel soudruzi podcenili prachotěsnost, takže se zejména v horní části usazoval prach. To byl i případ dědečkovy Carmenky, kterou měli v ložnici na skříni, jen několik metrů od kamen na uhlí. Dodnes si vzpomínám na to, když jsme občas byli na víkendové návštěvě a spali jsme u nich v ložnici (s babičkou bydleli 100 km od nás), jak jsme koukali na Studio kamarád. Dědeček na Carmenku nenechal dopustit, všem vykládal že má americkou obrazovku - osobně tomu nevěřím, v těchto televizích bývaly maximálně tak obrazovky VALVO.

Co se týká stavu, až na zadní stěnu je kompletní a původní, rozbitý držák pojistky. Bedýnka je až na horní stranu celkem dobrá (tam je trochu rozeschlá).

Zde jsou nějaké fotky:
Carmen 1.jpg
Carmen 2.jpg
Carmen 3.jpg
A zde odkaz:

https://aukro.cz/elektronkova-televize- ... 6944180959
(den po ní jde ještě jedna ve stavu "dárce orgánů")
houmr
Příspěvky: 157
Registrován: 13.07. 2017, 21:04

Re: Dražím Carmen, Diamant a Lilii

Příspěvek od houmr » 14.03. 2019, 07:00

Pokračuju rumunským Diamantem. Tuhle televizi si dobře pamatuju - jednak se dlouho "povalovaly" společně se Safírem ve výlohách Elektry, následně jsem je vídal i jako monitory průmyslové televize, např. v obchodních domech na nich poušteli obraz z kamery zabírající prodejnu, nebo v divadle ve "fujéru" zase obraz z jevište.
I u nás v rodině menší a méně běžný "bratr" Diamanta (Sirius) nahradil Oravu 226, která ze dne na den "ztratila" obraz. Byl koupen v partiové prodejně, po opravě zvuku (ten hned po přivezení opět nešel, byl špatně připájený drát u reproduktoru). Jako dítě jsem z ní byl ale zklamaný, neměl totiž žádný konektor, přes který by jsem mohl nahrávat na magnetofon. Ale jinak to byla televize spolehlivá, až do náhrady barevným Rubínem C381D až na drobnosti šla celou dobu bez závady. Pak ještě dožívala v dětském pokoji a občas zaskočila za nefunkčního Rubína. Těmi drobnostmi mám na mysli především předvolbu, u které se po letech ochodila aretace často používaných předvoleb Těch nebylo moc nazbyt, s příjmem obou ORF a ruského kanálu byla jen jedna "náhradní".
Další zajímavá věc, kterou jsem nikde jinde neviděl, byla zvláštní deformace obrazu. S postupem času byl po zapnutí čím dál vice deformován nepravidelným zakřivením levý roh (jak zespodu tak z boku) a cca do dvou minut se to pozvolna vždy srovnalo.
Konkrétně tenhle kousek ale ani špatnou aretací předvoleb ani deformací netrpí, jen se trochu rozlaďuje - zřejmě není úplně OK stabilizace ladícího napětí. Jinak funguje dobře, obrazovka celkem solidní, trochu rozostřená. Na bedýnce je jedna nožička nahrazená hranolkem a na horní straně je vlevo místo které bylo polito vodou (je tam mapa a prasklá dýha).
Diamant 240.jpg
Diamant 241.jpg
Diamant 242.jpg
a zde odkaz:
https://aukro.cz/funkcni-cernobila-tele ... 6944600409
Odpovědět