uzemění

Máte něco na srdci? Zde je to správné místo.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: uzemění

Příspěvek od Jan55 » 15.12. 2014, 21:53

breta1 píše:Ke krystalce uzemnění bych řešil připojením na vodič PEN/PE.
Kdybych byl kor opatrny, tak bych to připojil přes bezpečnostní kondenzátor okolo 1nF.
To by asi nebyl dobrý nápad, všude se tady říká, že je tam rušení ze sítě a že je ho tam v dnešní době hodně. :shock:
Franta
Příspěvky: 286
Registrován: 17.10. 2011, 09:10
Bydliště: Zlín

Re: uzemění

Příspěvek od Franta » 16.12. 2014, 10:42

Ten kondík mezi vlastním uzemněním a přívodním kablíkem je zajímavý nápad! Jestli ten Václavův sklep vykazuje vyšší vzdušnou vlhkost, měl by se ale občas zkontrolovat případný svod toho kondíku.
K tématu "vlkost" v zemině pod betonem - ta je tam vždycky nějaká, nadkrytí betonem nebo dlažbou nedovoluje vysychání zeminy jako by byla na povrchu. Samotné betonové pasáže v suterénech - tj. základové prvky nebo podlahy mají vlastní vlhkost a zemina pod tím skutečně nevysychá působením změn ve vzduchu nijak razantně. Ostatně si může Václav ponechat při betonování v té podlaze ze dvě díry až na podloží a občas tam něco (!!) nalejt...
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: uzemění

Příspěvek od Jan55 » 16.12. 2014, 11:32

Tak jsem si něco hledal na netu a našel tuhle stránku, kde píšou o uzemnění pro audion, je to hned ze začátku po anténách.
I zde píší dávat uzemnění do země, nikoli do betonu, který může i vysychat, podle okolností. V zemině je aspoň jistota. Co se týká zalití jak jsem psal minule, je to pro dokonalejší styk zeminy s uzemňovacím zařízením. Pokud na tom bude beton již to nebude vysychat a jak píše i Franta, dalo by se tam nechat otvory na zalití jen vodou. Ne solnou :roll:

Zapomněl jsem dát odkaz:http://www.slideshare.net/Lukas111/zptn ... odnastavbu
breta1
Příspěvky: 94
Registrován: 02.04. 2012, 21:57

Re: uzemění

Příspěvek od breta1 » 16.12. 2014, 13:27

[quote="Heptoda"]breta1 píše:
Ke krystalce uzemnění bych řešil připojením na vodič PEN/PE.


Zkus objasnit, proč je lepší v soustavě TNS (PE+N) ten vodič N na uzemnění lepší než PE.
Já si myslím pravý opak.
Naposledy upravil(a) Heptoda dne 16.12. 2014, 14:37, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Odstraněn špatný , zavádějící text. Omlouvám se.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: uzemění

Příspěvek od Heptoda » 16.12. 2014, 14:30

TO breta1: Omluva ano je to spíše opačně, obojí na prdlačku. Aby to nemátlo , smažu ten nesprávný příspěvek. Díky za opravu! ;)
V síti TNC si na nevhodnosti PENu trvám.
smolka003

Re: uzemění

Příspěvek od smolka003 » 16.12. 2014, 15:23

"breta1 píše:Ke krystalce uzemnění bych řešil připojením na vodič PEN/PE.
Kdybych byl kor opatrny, tak bych to připojil přes bezpečnostní kondenzátor okolo 1nF."

Ten kond má omluvu jedině u "zemnění" univerzálů. Vložením kondu se popře prvořadý význam a důvod vodiče PE jako OCHRANNÉHO VODIČE.Problem je dnes v tom, že PEN/PE zem je silně zarušena vf a impulzním smogem. Oddělení kondem právě tento smog propustí. Myslim to byl původní důvod zřízení samostatné dobré země. /na ekvipot. svorce by měl být propojen PE,N a přívod od samotného zemnění objektu.
A k sítím TNC/TNS . Pokud jsem se měl možnost s tím setkat, tak PE vodič vzniká v lepším případě na ekvipotenciální svorce na hlavní rozvaděči a odtud je rozváděn k zásuvkám; v horším případě při rekonstrukcích bytových rozvodů od jističové skříně v bytě.
Odpovědět