Z historie českého rozhlasu

Máte něco na srdci? Zde je to správné místo.
Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 865
Registrován: 04.04. 2012, 19:01
Bydliště: Nýřany

Z historie českého rozhlasu

Příspěvek od Milan » 17.05. 2013, 15:32

Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Z historie českého rozhlasu

Příspěvek od Jirka84835751 » 27.11. 2013, 22:12

Tak jsem se dověděl, že naše DV Topolná končí !!! (hned vedle vysílají dvě ruské stanice - příjem po půlnoci = 0:00 hod hned po vypnutí Topolné )
Pěkně mě to rozčílilo !!!
Nestačí likvidace českých SV vysílačů po všech krajích v uplynulé době ... .
Jen pár citací:
"...Týdenní poslech vykazuje 117 tisíc posluchačů...",...
http://www.digizone.cz/clanky/radiozurn ... -evropy-2/
...= : ...ve druhém a třetím čtvrtletí 2013 oslovil 833 tisíc posluchačů denně,....
Tedy! Sečetl někdo výkon vysílačů Evropy2, kterou v zahraničí nelze přijímat ani náhodou, a porovnal ztráty příjmu v posluchačské komunitě DV v zahraničí? Pokles výkonu jim nestačí!
Nevím, kde dělají průzkum poslechu, ale mně se nikdo neptal a já na DV - 270kHz/650kW poslouchám každý den. Ať jsem na Šumavě nebo v Ostravě. To dělají "spickovy manageri chinaeksport" asi od stolu ve výzkumáku ti, co vůbec neznají starší české posluchače a české radioamatéry, protože znají jen VKV/CCIR = "FM 87-108???" podle jejich značení. Vysílač je slyšet skoro v celé Evropě. Jde tedy o cílevědomou likvidaci všech AM vysílačů na našem území, ať se jedná o SV nebo teď i o DV. Zbyde nám jen DCF77 z ciziny na hodinách.
http://www.digizone.cz/clanky/vysilani- ... diozurnal/
http://www.digizone.cz/clanky/vysilani- ... al/nazory/
historie:
http://home.tiscali.cz/iradio/topolna.htm
Hlavně, že tady máme zahraniční vysílání v češtině - z Číny - na dvou frekvencích SV:
( http://radioklub.senamlibi.cz/rozhlasy.php )
http://radioklub.senamlibi.cz/odkaz.php ... adcast.cn/
Zatím co se tady objevují východní komunity a jim podlézají naši mocní potentáti s možností vysílání...
Stejným způsobem zrušili na Slovensku všechny SV vysílače (v rámci "úspor energie" a teď jim Maďaři "propůjčují" na dvou frekvencích pár minut denně pro "vysílání ve slovenčině" a jako "Rádio Děvín" se sníženým výkonem proti originálnímu maďarskému vysílání do Evropy, aby to náhodou někdo neslyšel kousek za hranicemi Maďarska. Dříve jsem poslouchal v Olomouci i na Ostravsku vysílání z Košic , BB i BA. Dnes na čtyřech frekvencích jen "nemtudom madiár". Začínám mít čím dál častěji pocit , že nejsem ve své rodné vlasti České ... . Kam se mám odstěhovat, abych toho dojmu nabyl a přitom si nenabil svoji nevymáchanou hubu ???
Další diskuze: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=61402
Omlouvám se za "agresivní" reakci na uvedené téma, jsem silně :cry: , ale nechce se mi stále věřit, že máme stále "co ničit naší vládní garniturou". Vím, že "brečím na cizím hrobě", ale přece jen ...
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Z historie českého rozhlasu

Příspěvek od Jirka84835751 » 28.11. 2013, 12:51

PS zapomněli nám páni Duhanové taky zrušit silvestrovské vysílání na zbývajících frekvencích :evil:
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Z historie českého rozhlasu

Příspěvek od Jirka84835751 » 29.11. 2013, 22:45

A protože jsem se tak rozčílil a tím nemohl v noci spát, tak jsem přeladil SV a DV. Našel jsem "jen" 9 rumunů,5 slovinců (prostor býv.Jugoslávie), 13 trancouzů, 8 němců, 3 holanďany, 1 švéda, 1 poláka, 6 maďarů/2x2hod slováci, 7 italů, 6 španělů/portugalců (podle sluchu), 12 rusáků, 5 anglánů, nějaké z Afriky (nebo Turecka ?), CHÍNANY/VIETNAMCE 3X !!! (ja neumet chinsky), a pak jsem to přestal počítat také proto, že jsem neidentifikoval jazyk. Do půlnoci a od 5hod rána CELÉ dva prograny ČR na třech frekvencích. Po 6. hodině se s úniky objevily Country a Dechovka na SV. To je výběr Evropy!
Na VKV, jen doma poslouchatelné na vysunutou anténu 4x ČR (venku s ní se nedá chodit-cca 90cm/2x), "BLBC" a cosi 23x "ozembuch" kde občas napodobují český jazyk a písničky hlavně engliš - ty i bez antény
Bydlím v cizí zemi a mluvím v ní česky :cry:
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: Z historie českého rozhlasu

Příspěvek od Ivo » 30.11. 2013, 02:48

to je síla, zrovna se chystám po letech natáhnout nějakou venkovní anténu a ted v zimě rozchodit i nějaké elektronkové rádio na SV a DV a podle toho, co tady čtu, je to labutí píseň .....to je neskutečné....
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Z historie českého rozhlasu

Příspěvek od Heptoda » 30.11. 2013, 12:04

TO Ivo : proč labutí píseň ? Nejsou všude taková telata jako u nás , stále je tam co chytit , a myslím , že i těch 1111 metrů bude mít brzo majitele. třeba nám to i něco osvětlí , myslím ono zákulisí celé té podivné akce , ... :evil:
Ivo
Příspěvky: 72
Registrován: 17.04. 2013, 00:41
Bydliště: severní Morava

Re: Z historie českého rozhlasu

Příspěvek od Ivo » 30.11. 2013, 17:17

na tom něco bude :-)) ....stejně mě to neodradí - zrovna se tady hrabu v Tesle Largo a když vidím to krásné magické oko a krátkovlnné pásmo rozdělené 6-ti přepínači, tak se už těším na večer - zapnu a jdu lovit :-)))
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Z historie českého rozhlasu

Příspěvek od Jirka84835751 » 16.02. 2014, 14:41

Pro PÁNA Duhana a dalším jen odkaz na slova někdejšího Technického ředitele Radiojournalu p. inž. Svobodu , který seznamuje s přednostmi Alexandersonovy vysílací antény a vypočítává výkon strašnického vysílače na 5,3 kW. Pisatel této stati byl již třikrát návštěvou ve vysílací stanici strašnické při různých vycházkách a měl vždy tu smůlu, že nikdy neviděl na anténním ampérmetru cifru 10,5 Amp, nýbrž 9 Amp, což by dle výpočtů v knize citovaných odpovídalo výkonu 3,9 kW v anténě. Věcí hodnou zmínky jest proměnlivá velikost dekrementu útlumu strašnické vlny. Některého dne jsou posluchači pražští velice spokojeni s vlnou, dá-li se snadno během pražského vysílání bez obtíží vyladiti cizina. Jindy, kdyby se namáhali jak chtěli, nedocílí s tvrdošíjnou interferencí Prahy ničeho - sedí jim neústupně na celé škále ladícího kondensátoru.....
Útěchou na tyto stesky jest, že podobné stížnosti nejsou pouze specialitou Československa, ale také zahraničním posluchačům jest dáno okusiti podobných slastí, jak sezná čtenář při prohlížení cizích časopisů.
:
http://www.radiosvet.wz.cz/crv/crv.html
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Z historie českého rozhlasu

Příspěvek od Jirka84835751 » 21.02. 2014, 13:01

Tak jsem tady před nastávajícím "pracovním víkendem na dalších renovacích svých sbírkových přijímačů pro příjem i na DV -270kHz" s úlovky ze západního světa (neberte to jako od stálého remcala - už jsem se uklidnil ;) ),
kde hovoří o nás a kolem naší Topolné na DV - dokonce až ze Švédska - aneb co všechno vědí o "nerentabilním" vysílání v Česku na 270kHz (je to preventivně přes překladač - i pro takové jako já :) Jen tam mají mj. překlep = 173 místo 273kHz z let 69-73) Zvlášť se tam vyjímá konstatování : ...Topolná, že "Český rozhlas 1" dobře slyšet po celé Evropě..., nebo otrocký překlad Gůgla:
"Stejně jako u mnoha jiných rostlin s vysokým dopadem ve střední a východní Evropě, s využitím Topolná vzduchové vedení pro přenos výkonu od skříně převodníku na stožár"
kteréžto našim mocipánům asi moc nevoní :lol: snímky jsem úmyslně umístil i sem (přílohy).

Topolná longwave uzávěr | Radio muzeum v Göteborgu
http://translate.googleusercontent.com/ ... ZZqj4AvRng
Přílohy
Topolna2.jpg
Topolna1.jpg
Uživatelský avatar
Jirka84835751
Moderátor
Příspěvky: 950
Registrován: 17.10. 2011, 18:51
Bydliště: U Mohelnice dál od Olomouce

Re: Z historie českého rozhlasu

Příspěvek od Jirka84835751 » 27.02. 2014, 21:29

Zkusím ještě maloučko pokračovat v historii tohoto vysílače:
http://www.rozhlas.cz/informace/press/_ ... e--1321009
A protože se občas "ztratí nedopatřením i nepodstatné informace" , tak si dovolím v nezměněné formě pro "pozůstalé budoucí":
27. února 2014 rubrika: Servis pro novináře
Unikátní vysílání dlouhých vln z Topolné pokračuje

Technologický objekt vysílače Topolná, repro ČRa (původní obrázek v odkazu)
Foto: České radiokomunikace
Český rozhlas Radiožurnál bude i po 28. únoru letošního roku vysílat z vysílače Topolná na dlouhých vlnách. Zástupci Českého rozhlasu a Českých Radiokomunikací dnes podepsali smlouvy o prodloužení provozu vysílače, a to na další tři roky.

„Dohodou s Českými Radiokomunikacemi bude zajištěna vyšší efektivita provozu vysílače a nastaveny celkově výhodnější podmínky pro Český rozhlas. Zároveň zůstává zachována možnost příjmu signálu Českého rozhlasu i pro ty lokality, kde profil terénu ztěžuje příjem v jiných kmitočtových pásmech,“ popisuje parametry nové dohody Michal Koliandr, náměstek generálního ředitele pro správu a provoz Českého rozhlasu.

„Obsahem dohody s Českým rozhlasem není jen zachování, ale také další rozvoj vysílače v Topolné. Plánujeme především náhradu současného vysílače vysílačem nové generace s výrazně vyšší účinností provozu. Ten nám umožní nákladově efektivní řešení téměř celoplošné sítě s využitím výhodných vlastností šíření v dlouhovlnném pásmu. Bez inovativního přístupu obou společností by byl 28. únor 2014 posledním dnem vysílání na dlouhé vlně v České republice, jsem proto velmi rád, že jsme společně s Českým rozhlasem našli řešení pro udržení tohoto způsobu vysílání Radiožurnálu,“ říká generální ředitel Českých Radiokomunikací Michal Čupa.

Výměna stávajícího vysílače proběhne ve dvou etapách. V první etapě dojde pouze k úpravě jeho technických parametrů, ve druhé pak k jeho plnému nahrazení vysílačem s vyšší efektivitou o výkonu 50 kW. Zachování vysílání na kmitočtu 270 kHz umožní pokrývat téměř celé území České republiky z jediného vysílače.

Vysílač Topolná
Topolná je dlouhovlnný vysílač, sloužící pro šíření rozhlasového vysílání. Oficiálně byl spuštěn v roce 1952, postupně na něm vysílala stanice Československo I. a Hvězda, od roku 1989 je pak jeho prostřednictvím šířen signál Radiožurnálu. Vysílač tvoří dva 270 metrů vysoké vysílače s maximálním výkonem 1500 kW, Český rozhlas Radiožurnál je vysílán s výkonem 650 kW.

Autor: Tereza Krásenská
Odpovědět