Jak vyčistit patice elektronek ?

Máte něco na srdci? Zde je to správné místo.
IkaSGC
Příspěvky: 137
Registrován: 31.12. 2014, 16:11

Jak vyčistit patice elektronek ?

Příspěvek od IkaSGC » 27.08. 2016, 15:06

Nevíte někdo jak rychle a jednoduše vyčistit patice elektronek ? :) Jedná se o RS-41 Třinec.
20160827_152207.jpg
Viktor
Příspěvky: 69
Registrován: 01.07. 2015, 06:59
Bydliště: Liberec

Re: Jak vyčistit patice elektronek ?

Příspěvek od Viktor » 29.08. 2016, 08:05

Třeba toto, ale v mosazném provedení http://www.ges.cz/cz/rkc-1601-GES07400121.html
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Jak vyčistit patice elektronek ?

Příspěvek od Heptoda » 29.08. 2016, 08:56

Kryt sundá a vyčistí běžně dostupnýma věcma , i ve stylu, "co dům dá".. Tazateli jde spíše o kontakty na elku v objímce, či se mýlím? Navíc ten kartáček a řadu jiných jeho provedení, bych doporučoval jenom na práce MIMO zařízení, dokáže to nadělat, ty odlétající kousíčky, docela neplechu!! :x
IkaSGC
Příspěvky: 137
Registrován: 31.12. 2014, 16:11

Re: Jak vyčistit patice elektronek ?

Příspěvek od IkaSGC » 29.08. 2016, 10:38

Přesně tak, potřebuji vyčistit vnitřní zaoxidované piny. Po hledání na internetu jsem nalezl a rozhodl otestovat tohle:

https://imusicdata.cz/tad-deoxit-survival-kit

Demontáž patic je téměř nemožná. Zabil bych tím obrovské kvanta času a asi bych víc uškodil....
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Jak vyčistit patice elektronek ?

Příspěvek od Heptoda » 29.08. 2016, 10:54

No, tak to bude špica!! Líbí se mi to docela moc, bude-li sem dána později zkušenost s výrobkem, asi to uvítá dost bastlířů. Ta cena je myslím přiměřená. Neříkám malá, ani velká, to jak pro koho. V každém případě děkuji za tip, o tom jsem nevěděl :oops: .
IkaSGC
Příspěvky: 137
Registrován: 31.12. 2014, 16:11

Re: Jak vyčistit patice elektronek ?

Příspěvek od IkaSGC » 29.08. 2016, 11:35

Recenzi určitě dodám, našel jsem to i na ebay ale nejsou schopni odeslat do ČR, což je škoda protože cena je pak jen 900,-kč. Líbí se mi že je to děláno přímo na elektronky, bál bych se aby běžný kontaktol nedělal nějaké ruchy.....
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Jak vyčistit patice elektronek ?

Příspěvek od Jan55 » 29.08. 2016, 14:01

Zdravím,

kontaktolu bych se na porcelánu nebál, šel by když tak i opláchnout isopropylem, či něčím podobným. Horší by to bylo na pertinaxu či jiném savém materiálu. Myslím si, že by to šlo čistit špejlí, nebo rovnou zubošťourami, těmi kulatými. Stříknul bych kontaktol a pak protáhnout zubošťourem ;)
IkaSGC
Příspěvky: 137
Registrován: 31.12. 2014, 16:11

Re: Jak vyčistit patice elektronek ?

Příspěvek od IkaSGC » 29.08. 2016, 15:08

U té RS-41 je celkem veliký problém s přístupem k paticím, některé jsou zapuštěné i na délku celé elektronky. Jakoukoliv bruskou či jiným obdobným nástrojem se tam nedá dostat. Navíc pokud by kontaktol zatekl někam do stanice tak bych to prakticky neměl šanci vyčistit.

Na tom čistícím kitu se mi líbí že se nic nestříká ale nanáší pomocí kartáčků, uvidíme jak se povede. Navíc nějakému násilnému broušení pinů bych se vyhnul. Celkem velké riziko poškození patic, vzhledem ke stáří. Tyto radiostanice se mi podařilo sehnat dvě tak snad to rozchodím. Měli by být provozuschopné ale cca 20 let leželi. Vevnitř až na oxidaci patic vypadají jako by právě sjeli z linky.
Uživatelský avatar
Jan55
Příspěvky: 739
Registrován: 25.01. 2014, 10:52
Bydliště: Praha 9

Re: Jak vyčistit patice elektronek ?

Příspěvek od Jan55 » 29.08. 2016, 19:30

Tak ten kontaktol nestříkej do přístroje, když máš obavy, nastříkej si trochu do malé nádobky a pak to nanášej štětečkem. Čištění špejlí nic nevybrousí, proto jsem to uváděl. Ale jestli chceš utrácet za ten Kit... ;)
Uživatelský avatar
Vratislav-OK1ZAF
Příspěvky: 151
Registrován: 02.03. 2015, 13:24

Re: Jak vyčistit patice elektronek ?

Příspěvek od Vratislav-OK1ZAF » 29.08. 2016, 22:32

Osvědčilo se mi tohle:
Vezmu takový ten velký tlustý špendlík, co má tlouštku zrovna takovou, jako mají kolíky heptalových elektronek. Vezmu hrubý karborundový papír/plátno, a špičku špendlíku, zrovna tak na délku kolíku elektronek, do toho brusného papíru sevřu, třeba i kleštičkama. Párkrát ten špendlík v tom sevření protočím, tak, že je krásně podrásán. Vznikne tak velejemný pilníček, kterým postupně všechny ty zašlé kontaktní chňapky v objímkách prorajbuju.

Tenhle typ objímek je mizerná kopie objímek amerických. Liší se od nich jen tvarováním a materiálem kontaktních chňapek - ty americké mají tvar malých trychtýřků a jsou i z festovnějšího materiálu.

Heptalové objímky tohoto typu mají často kontakty zničené hrubým a nepřesným zasouváním elektronek (které díky tomu pnutím v skleněném soklu často prasknou). Je li některý kontakt zničen, není třeba měnit celou objímku (což bývá veleopruz), ale lze měnit i jednotlivé kontakty; transplantovat je z jiných objímek.
Zničený kontakt vespod (po odletování) ulomím a jeho zbytek pak lze z příslušné jamky snadno vytáhnout či vyklepat. U dárcovské objímky plochými kleštičkami srovnám jisticí prolis (těsně nad pájecím očkem) a těmi samými kleštičkami opatrným zatlačením zespodu kontakt vysunu ven. Zbytek prolisu u vyndaného kontaktu opět kleštičkami zplacatím dorovna tak, aby šel lehce zasunout na místo kontaktu zničeného. Aby nevypadl, zajistím ho vsunutím elektronky, kterou vysunu až poté, co na něj znovu zaletuji to, co jsem prve odpájel. Jiného zajištění nově vsunutého kontaktu není třeba, pájení ho drží dostatečně.
Bakelitové i keramické objímky zde mají stejnou konstrukci a jejich kontakty jsou plně zaměnitelné.

Toť má zkušenost s těmito zoufalými objímkami.
Odpovědět