Konverze audio kazet do počítače a naopak?

Máte něco na srdci? Zde je to správné místo.
Uživatelský avatar
Polda18
Příspěvky: 13
Registrován: 28.09. 2015, 16:58
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Konverze audio kazet do počítače a naopak?

Příspěvek od Polda18 » 28.09. 2015, 18:39

Mám takovou malou otázku. Dost by mě zajímalo, jaký máte názor na skoubování staré techniky s tou moderní? Mě napadlo kromě spoustu jiných blbostí spojit nahrávání a přehrávání audio kazet (TAPE) přes počítač. Představuju si to přibližně takto:

Z kazety bych zkusil pomocí nahrávacího softwaru a zapnutým playbackem (Audacity to umí skvěle) přehrát jehí obsah a konvertovat magnetickou nahrávku do digitální podoby. Kabička, do které se kazeta vloží, by byla na způsob walkmanu, ákorát napájení buď adaptérem ze sítě, nebo přes USB. Propojení by bylo buď přes jack (tedy analogový stereo signál), nebo při použití interního analog-digitálního převodníku uvnitř přehrávače i přes USB (nahrávání, tedy playback by byl poté řešen softwarově nahrávacím ovladačem pro přehrávač).

Naopak, pokud bych chtěl nějakou digitální zvukovou nahrávku (třeba ve formátu MP3) přenést na kazetu, šlo by to zase buď jackem místo repráků (nebo vedle za použití rozbočovače) či přes USB (zde bych musel použít interní digitál-analogový převodník) nahrávání na kazetu pak zajistí mechanismus walkmanu (obohacený o nahrávací hlavu)... To je ale vedlejší. Mě by spíš zajímal ten přenos z kazety do počítače (obráceně by taky nebylo na škodu) :)

Mám totiž kazetu, kam jsem si nahrával písničky z rádia a moc rád bych zjistil, které písničky jsou jaké a kdo je hraje - zejména u některých exotických vůbec nevím interpreta ani skladbu...
Patron
Příspěvky: 38
Registrován: 10.07. 2015, 21:56

Re: Konverze audio kazet do počítače a naopak?

Příspěvek od Patron » 28.09. 2015, 18:47

Buď si kup na Aukru nějakej starej deck za stovku a k tomu v kauflandu šňůru jack-jack a řeš to přes zvukovku, nebo pokud chceš krabičku, tak jich je mraky :

http://www.conrad.cz/usb-zarizeni-pro-d ... u.c1404050

Zrovna minulej tejden měli "walkmany s USB" v Lidlu za 555 Kč...

Docela by mě ale zajímalo, jakým softem chceš z písničky zjistit název a jméno interpreta ? :shock:
Uživatelský avatar
Polda18
Příspěvky: 13
Registrován: 28.09. 2015, 16:58
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Konverze audio kazet do počítače a naopak?

Příspěvek od Polda18 » 28.09. 2015, 18:51

Přes internet. Stačí si vystřihnout kousek písničky a už jsem si našel jednu webovou stránku, která hledá v databázi písničky podle nahraného vzorku. Není to šíření autorských práv, protože ten kousek, co tam nahraju, není veřejně přístupný, slouží pouze k analýze.

Jinak díky za rychlou odpověď, čekal jsem odpověď až zítra :D
Patron
Příspěvky: 38
Registrován: 10.07. 2015, 21:56

Re: Konverze audio kazet do počítače a naopak?

Příspěvek od Patron » 28.09. 2015, 19:03

Tomu nevěřím, že může spolehlivě fungovat. Písniček jsou miliony. I kdyby někde byla jedna velká databáze všech, tak pro nalezení shody podle "kousku nahrané písničky" by musel projet tu databázi celou, písničku po písničce.

Jenomže nikdy to nebude moct být porovnávání dat 1:1 - nejen kvůli celkem pochopitelné rozdílné úrovni (hlasitosti) nahrávky a referenčního vzorku, ale také i kvůli odlišné rychlosti (žádné dva obyčejné kazeťáky s motorkem a řemínkem ti nepřehrajou stejnou písničku stejně rychle - rychlost kolísá podle velikosti kazety, stavu řemínku... Takže každý nasamplovaný vzorek bude trochu jiný. Samozřejmě že porovnávací algoritmus se určitě vymyslet dá (a jistě vymyšlený je) - ale troufám si říct, že by se jeden požadavek na takovým serveru vyřizoval několik ne hodin, ale dnů a to by jeho procesor běžel na 100%

Případně zkoušel jsi tu tvoji internetovou stránku v reálu ?
Uživatelský avatar
Polda18
Příspěvky: 13
Registrován: 28.09. 2015, 16:58
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Konverze audio kazet do počítače a naopak?

Příspěvek od Polda18 » 28.09. 2015, 19:08

Na všeobecně známé písničky by to mohlo zabrat (populární hudba). Nahrávka je deset let stará, určitě tam nějaký ten záznam bude :)

Zkoušel jsem jí na vyextrahovaný zvuk z jednoho videa, kde byla použitá soundtracková hudba na pozadí (orchestr, mimochodem). Hledání bylo bez úspěchu, ale alespoň to tu hlášku vyplivlo za pár minut. Co se týče výkonu, superpočítač s několika tisíci procesory vícejadernými by to měl zvládnout o hodně rychleji, než ten můj domácí PC, co mám v pokoji. Jestli to v tom řádu dní platí zrovna na ten superpočítač, pak se jedná o podvod, ale nechápu pak jeho podstatu...
Patron
Příspěvky: 38
Registrován: 10.07. 2015, 21:56

Re: Konverze audio kazet do počítače a naopak?

Příspěvek od Patron » 28.09. 2015, 19:13

Samozřejmě že JE to podvod. Nechápeš podstatu ?

A nebyly náhodou na té stránce taky nějaké reklamy, vyskakovací okna, žádosti o registraci atd. ?

Je to úplně to samé jako jsou třeba stránky typu "Kdovolal.cz" atd. které vám mají ukázat totožnost telefonního čísla. Obvykle jsou v Google na prvních místech, ale v 99% nic nenajdou.

Všechny tyhle stránky žijou z toho, že zobrazujou reklamu, za jejíž každé zobrazení zadavatelé platí.

P.S.: Superpočítač s několika tisíci mnohajádrovými procesory možná má někde CIA v podzemní laboratoři, ale rozhodně ho nenajdeš na žádném internetovém serveru. Internetový server je obvykle jedna malá krabice 19" v racku, má rychlý disk (diskové pole), velkou paměť a třeba čtyřjádrový procesor. Nic víc. Není v podstatě o moc výkonnější než ten tvůj počítač, jen je jinak dělaný - místo grafického zobrazování atd. je stavěný především na síťový provoz a na multithreadové zpracování skriptů. Na jednom serveru běží třeba tři, deset nebo sto internetových domén (nebo klidně jenom jedna jediná). Není to tak, že by někde byl jeden velký superpočítač a ten obsluhoval celý internet...

To už jsme se ale dostali někam jinam a myslím si, že to se zaměřením tohoto fóra nemá už vůbec nic společného ;)
Uživatelský avatar
krtek
Příspěvky: 70
Registrován: 24.03. 2014, 02:42
Bydliště: Hulín
Kontaktovat uživatele:

Re: Konverze audio kazet do počítače a naopak?

Příspěvek od krtek » 29.09. 2015, 00:47

Superpočítač má Google, takže stačí nahrát skladbu na Youtube a ten ti ji najde na 100% okamžitě, za podmínek že jde o komerční popík a že nebude skladba nějak výrazněji zmršená. Pokud doma nemáš žádnej kazeťák, doporučuju místo walkamana pořídit stolní kazeťák, nějakej novější, co má krystalem řízený otáčky. Kdyby měla skladba trošku jinou rychlost, gůgl by ji nepoznal. Poctivej stolák by byl taky mnohem lepší na případný nahrávání z PC na kazetu, než walkman, ty většinou nahrávají ultrahrozně.
Patron
Příspěvky: 38
Registrován: 10.07. 2015, 21:56

Re: Konverze audio kazet do počítače a naopak?

Příspěvek od Patron » 29.09. 2015, 15:48

Krtku, to s tím Youtube rozhodně nemáš pravdu - nebo jsi to snad prakticky zkoušel ? Prostě nic takového jednoduše nefunguje. Dají se samozřejmě porovnávat MP3 soubory a WAV soubory z digitálních zdrojů (grabování CD) - to funguje spolehlivě a jednoduše (porovnáš délku souborů a pak tvar průběhu) - audio samply ale NIKDY nejsou stejné. Kazeta má díky nízké rychlosti velmi omezenou šířku pásma, má malou dynamiku, navíc tam jsou různé poruchy, občas naindukované otáčky motůrku, atd. Nikdy nesouhlasí čas začátku a konce - takže hledací program by nemohl jednoduše jet 1:1 a nevěděl by kde má začít. I když by v databázi nebyly uloženy komplet data, ale jenom vektorová envelope (obálka - jakoby tvar průběhu signálu celé písničky) a porovnával by se počet vrcholů, ta synchronizace začátku a konce by byla velice složitá. Písničky nahrávané z rádia obvykle nabíhají postupně, třeba několik vteřin od začátku, jindy ji zase utlumí protože začínají zprávy, atd.

To jestli je písnička hodně populární nebo ne, na to nemá vliv. Trochu by to zrychlilo hledání tím, že by se databáze prohledávala podle popularity. Šlo by to obráceně - když bys měl jen jednu digitální písničku a k ní bys měl najít "protikus" analogově nasamplovaný. To by bylo samozřejmě jednodušší a mnohem rychlejší.

Google samozřejmě má "superpočítač" (tedy zas až tak ne - má jen velmi hodně normálních vzájemně pospojovaných a zrcadlených serverů, jinak to ani nejde - kdyby se jediný superpočítač podělal, bude každá minuta stát Google miliony dolarů) - jenomže se na něj v jeden okamžik připojuje několik desítek tisíc uživatelů, kteří "něco" chtějí a on musí obsloužit všechny.

Stolní kazeťák (deck) jsem taky radil jako lepší variantu, protože dneska stojí na burzách pár korun. Jenže krystalem řízené otáčky jsou ti k ničemu. Tady totiž primárně mělo jak jsem pochopil jít o digitalizaci již nahraných kazet. A to že ji přehraješ konstantní normalizovanou rychlostí 4,76cm/s s přesností 0,01% je sice pěkné, ale k ničemu - pokud nebyla na tom samém stroji nahraná. Když byla kdysi nahraná mírně odlišnou rychlostí na nějakém řemínkáči a vaklající kazetě Emgeton MC90 tak bude stejně nesynchronní....

Prostě svět je ještě pořád nedokonalý. Je to jako když po mě chtěl soused nějakou "redukci z USB na sluchátka".
Uživatelský avatar
Polda18
Příspěvky: 13
Registrován: 28.09. 2015, 16:58
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Konverze audio kazet do počítače a naopak?

Příspěvek od Polda18 » 29.09. 2015, 17:58

Patron píše:A nebyly náhodou na té stránce taky nějaké reklamy, vyskakovací okna, žádosti o registraci atd. ?
Nic takového (jestli to zablokoval můj AdBlock, to nevím), každopádně tenhle scam mě neoslovil.

No, asi nejspolehlivější metodou by bylo písničku někomu pustit a jestli jí pozná :D Ale s tou digitalizací (nebo obrácený proces, případně), tak to tak špatné snad nebude :) Krabičky na to existují, kdyby to bylo tak zlé, pořád mám ještě kazeťák, který připojím místo mikrofonu :D Ale nevím, jak pak přes něj nahrávat ty písničky zpátky na kazetu (maximálně pustit přes repráky a ty dát přímo před mikrofony kazeťáku) :D
Patron
Příspěvky: 38
Registrován: 10.07. 2015, 21:56

Re: Konverze audio kazet do počítače a naopak?

Příspěvek od Patron » 29.09. 2015, 18:36

Hodně počítačů má přímo výstup LINE-OUT, i když notebooky většinou ne. Ale vždy mají aspoň sluchátkový výstup. Sice je to taková svým způsobem trošičku impedanční prasárna, ale stačí kabel za pár korun, který na druhé straně strčíš do magnetofonu (LINE-IN) a budeš doufat, že si s tím automatika záznamové úrovně už nějak poradí 8-) .
Odpovědět