Vlhkost a změny teplot

Sekce určená pro rady začátečníkům. Nerozumíte základním pojmům? Zde je vaše místo ...
Odpovědět
Dikobraz
Příspěvky: 25
Registrován: 09.02. 2016, 16:23

Vlhkost a změny teplot

Příspěvek od Dikobraz » 04.03. 2016, 19:23

Zdravím všechny - jak velká vlhkost a změny teplot jsou ještě v pořádku pro depozit? Mám k dispozici hezký prostor (celou větší místnost), která se dá naplnit sbírkou až k prasknutí, zároveň v ní mám zřízenou "čistou" dílnu (pájení, drobné věci) a HAM shack. Dá se tam i spát, takže asi je jasné, že bych nerad tento prostor opouštěl. Hned vedle je větší dílna, kde mám možnost krásně pracovat se dřevěm a většími věcmi.

Problém je s vlhkostí. Je to starší chalupa po rekonstrukci, v místnosti je snesitelná míra vlhkosti. Nemám to změřené kolik přesně, nicméně není to suchý panelákový byt. Přikrývky a textilie jsou v místnosti v pořádku a dlouhodobě neplesniví, ale jde cítit, že nejsou 100% proschlé. Místnost nepáchne. Mám v rádia asi rok a nevykazují známky poškození vlhkem. Rád bych jistil, jestli to bude v pořádku třeba i za 10 let, pokud se dá říct.

Místnost není temperovaná a když udeří větší mrazy (-10 např.), klesne tam teplota k nule. Může to sbírce ublížit?
Díky moc za názor. Nerad bych to všechno stěhoval, ale když nebude zbytí...
mezifrekvence445
Příspěvky: 86
Registrován: 25.03. 2015, 03:05

Re: Vlhkost a změny teplot

Příspěvek od mezifrekvence445 » 07.03. 2016, 10:11

Obstarejte si jako první věc měřič relativní vlhkosti.
Relativní vlhkost by celoročně neměla přesáhnout 60%.(v zimě při temperování 70%) Teplota v místnosti aspon 5°C.
Teploty kolem nuly škodí, poklesem teploty také stoupá relativní vlhkost a v extrému může dosáhnout 100% ,kdy se na kovových součástkách (šasi) začíná kondenzovat voda, dřevo rovněž trpí.
K temperování je vhodný topný kabel nebo rohože.
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: Vlhkost a změny teplot

Příspěvek od Heptoda » 07.03. 2016, 10:57

Jen doplním, v dotazu o tom není ani zmínka, je zajištěna nějaká stálá ventilace? Ta dokáže také divy. Řešení je hafo, na netu spousta zkušeností od jiných. ;)
Dikobraz
Příspěvky: 25
Registrován: 09.02. 2016, 16:23

Re: Vlhkost a změny teplot

Příspěvek od Dikobraz » 27.04. 2016, 12:33

Nevšiml jsem si odpovědi - ventilace v místnosti je, vedlejší místnost větrá poměrně velkou škvírou pod dveřmi, je tam slabý, ale stálý průvan.
Odpovědět