jak se potiskovali součástky

Vše o součástkách, i celých obvodech
Odpovědět
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

jak se potiskovali součástky

Příspěvek od Balek » 15.06. 2016, 06:12

nevíte někdo jak a čím se potiskovali součástky?
Na přiložené fotografii jsou viděl mosazné raznice či razítka co nejsou zrcadlově tak jak tomu bývá u raznic či razítek tak si říkám jak se z nich ten popis přenesl na součástky ?
Kdyby to byli "pozitivní" kusy na výrobu razítek (negativních zrcadlových) tak by popisy byly přeci dovnitř propadlé ?
Bude možné si je prohlédnout v Jemčině než se dovezou do klubového depozitáře v Třešti.
Že by to z toho razítka otiskli na nějakou blánu a z té na součástku?
Přílohy
IMG_0344.jpg
Uživatelský avatar
Heptoda
Příspěvky: 1243
Registrován: 20.10. 2011, 17:24

Re: jak se potiskovali součástky

Příspěvek od Heptoda » 15.06. 2016, 11:55

A nebylo to jako u trandů, tam stačil jen správně nastavený váleček s barvou, který přejel po vršku pouzdra. U kondů přes matrici s vyraženým nápisem? Ale tyto raznice, netuším, netuším....
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Re: jak se potiskovali součástky

Příspěvek od Balek » 16.06. 2016, 06:11

zkopíroval jsem diskuzi ze vzkazovníku Radiojournalu. Tam to zanedlouho zmizí, zde to bude celé roky.

MilanH reaguje:
15.6.2016 (07:37)X
Já si myslím, že šlo o tampónový tisk. Ta mosazná předloha se otiskla na tampón a ten pak přenesl tu barvu na součástku, mohli tak vykrýt i nerovnosti (válec) součástky...

Balek reaguje:
15.6.2016 (08:51)X
To se ten tampón po každém otisku vyčistil a nanesla na něj znova barva ? A pod tím tampónem si mám představit nějakou buničinu ?

MilanH reaguje:
15.6.2016 (09:50)X
"Tampónový tisk umožňuje přenést dvourozměrný obraz na trojrozměrný objekt. Metoda spočívá v převodu tištěného obrazu z tiskové desky přes silikonový tampón na plochu pro potisk. Tampónový tisk patří mezi hlavní tiskové techniky, které slouží k potisku reklamních a dárkových trojrozměrných předmětů. Dále se tamponový tisk využívá v řadě průmyslových odvětví - v automobilovém, zdravotnickém, sportovním, hračkářském, kosmetickém, plastikářském nebo elektrotechnickém. Díky přizpůsobivosti tampónu je možné obraz přenést na povrch jakéhokoliv tvaru."
I když jsem našel, že tampotisk je tzv. z hloubky, tzn. do vyleptaného klišé se dá barva, ta se přenese na silikonovou gumu (rozhodně ne materiál typu buničina či předchůdce OB :-) )a otiskne na předmět, myslím, že ta razítka se používala podobně, jiný způsob mě nenapadá...

Jano reaguje:
15.6.2016 (19:39)X
Jestli se dobře pamatuju, provádělo se to tampónovým tiskem, jenže "z výšky". V přípravku byla upnutá matrice, pohybem páky se na ní nanesla barva a nabarvená matrice se otiskla na gumový polštářek. Pak pracovnice na to přitiskla - ovalila součástku. Nápis se otiskoval pořád na stejné místo, takže polštářek bylo nutno očistit jen tehdy, když při potiskování součástky barvu rozmazala.

Sendy reaguje:
16.6.2016 (01:31)X
U krabičáků a některých větších součástek s rovinnou plochou byl strojek s želatinovým rámečkem. Matrici přejel váleček napuštěný barvou, následně se otiskla na želatinu. Obsluha vzala součástku a přitiskla ji na želatinu, šlo i 2 součástky na jedno barvení. U obsluhy byl hadr s trichlorem, špatný potisk se hned umyl a součástka se mohla potisknout znovu, taky bylo třeba občas otřít a umýt matrici, nalepilo se na ni smetí a písmenka se rozpíjela. U malých součástek, třeba TE981, tisk probíhal na výstupu automatu, kde se dělal proces bodování vývodů- ostřih-měření-potisk, tam se to nějak přenášelo rotujícím gumovým válečkem.
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Re: jak se potiskovali součástky

Příspěvek od Balek » 17.07. 2016, 12:17

došlo mi mailem a věřím že toto pěkné čtení zaujme i další:

Vašku,
zdravím Tě! Před nedávnem se kdosi ptal na "vzkazovníku" na tamponový tisk. Mám pocit že dotaz jsi vložil Ty. No a já při přebírání svojí databáze narazil na obrázek toho zařízení, kterým se tiskly čísla na číselníky hodinek "PRIM". Já su vyučený hodinář. Učil jsem se mimo praxi i v hodinářské škola v Novém Městě nad Metují. Tím pádem jsem mnohokrát prošel fabrikou na hodinky a tamponový tisk viděl na vlastní oči živě. Tahle technika ovšem asi nelze dělat na koleně doma. Tampon z nějaké gelové hmoty by se snad dal udělat. Ovšem matrice na kterou se nanáší barva se musí vygravírovat do kovu - tam ji měli ocelovou. A musí být vyleštěná. Tento způsob tisku je vhodný především pro malé předměty. Pro nás jako rádiohistoriky připadá v úvahu spíš sítotisk. Myslím že by byl velice vhodný na výrobu replik stupnic. Ale stupnicu tamponovým tiskem určitě nevytiskneš! Tolik co vím o různých způsobech tisku vhodných či nevhodných pro nás. Ještě přikládám obrázek toho zařízení kterým se tiskly čísla na číselníky. Obrázek bys mohl vylepit na vzkazovník s poznámkou o co jde.
To je vše co jsem mohl udělat pro objasnění problému tisku.
No a protože noc je fčíl už stará, tak vypnu počítač a půjdu do duchen dospat co sem nestihl.
Dobré zdraví a pohodu Ti přeje Petr - PENTODA
Přílohy
číselníky-tamponový tisk.jpg
Uživatelský avatar
Balek
Příspěvky: 180
Registrován: 17.10. 2011, 16:38
Kontaktovat uživatele:

Re: jak se potiskovali součástky

Příspěvek od Balek » 17.07. 2016, 12:18

Pokračování - volně.
Spíš jako cyklostyl vypadá sítotisk. Cyklostyl tiskne přes blánu otočnou mezi válečky. To jsi určitě už někde viděl v praxi. Já bych měl mít někde doma soupravu pro tisk přes blánu - tu samou jako je v cyklostylu, ale bez toho strojku s válci. Mimochodem, blána používaná v kancelářích k tisku byla zařazena mezi přísně zúčtované materiály - aby snad někoho nenapadlo ukrást blánu a tisknout protistátní - protibolševické letáky. Aby to moje zařízení bylo co nejmenší místo válců se používal rám a na ten se položila popsaná blána, natřela se tiskovou barvou pro tyto účely - tedy i pro cyklostyl a na podložený papír se tisklo přejetím nabarvené blány gumovým válečkem. Potištěný papír se po nadzdvižení rámečku vytáhl. položil se další a tak se dalo udělat hodně výtisků Já to používal jako přednosta leteckomodelářského klubu k tištění potřebných materiálů pro funkci klubu - tedy třeba pozvánek na soutěže a pak i výsledkových listin. Toho bývalo potřeba hodně, protože činných klubů ve Svazarmu bylo hodně a ještě víc bylo soutěžících.
A teď k tomu sítotisku:
Já to viděl dělat v Hulínské Pilaně kde jsem tehdy pracoval. V závodním oddělení designu a propagace pracoval tehdy Zdeněk Bartoň, lodní modelář - mistr sportu. Bartoň si tam vyráběl tím způsobem tišťáky pro výrobu RC souprav. No však víš, že za bolševika nešlo zajít do obchodu a tam koupit ovládací soupravu. Tak se to pytlíkovalo tak jaksi na koleně. On ten Zdeněk si dokonce vyráběl i serva (já taky) a tišťáky mu v nich sloužily i jako kontaktní dráhy.
Popis sítotisku zde:
Bartoň používal rámeček na kterém byl přilepený napnutý kus asi silonové tkaniny s jemným rastrem. Na tu tkaninu nanesl fotocitlivou vrstvu a nechal vyschnout. Pak přes negativ prosvětlil UV světlem a nechal odleptat. Po opláchnutí a osušení už se s tím dalo pracovat. Položil rámeček na kuprextit, tuším špachtličkou s krycí barvou a po uschnutí destičky vyleptal chloridem železitým a měl tišťák hotový.
Tak jsem se snaži popsat způsob sítotisku co nejpodrobněji. Pro nás se takový způsob hodí zejména k tisku stipnic - lze použít různé barvy, nebo i těch tišťáků. To je vše co a tisku který lze dělat doma v amatérkých podmínkách.
Můžeš pochopitelně uveřejnit i tento elaborát. Petr - PENTODA
Odpovědět